Kosmētisko mālu "vārdnīca"
Medību rituālos mirušo sejas apklātas ar sarkanā vai zilā māla maskām. Ģipkas (sens lībiešu ciems Talsu novadā) apmetnē, atrastas liecības, ka daļa māla figūriņu tika “atdzīvinātas”, tās pārklājot ar okeru, daļa tika salauztas vai noglabātas speciāli veidotās bedrītēs. Tās visas ir liecības, ka jau neolīta laikā Ziemeļkurzemes kāpās tika piekopti īpaši rituāli, kur svarīga loma bija māla izmantošanai.
Tā kā rituāli senajā sabiedrībā tika rīkoti gan saistībā ar sezonāliem notikumiem un dabas ritmiem, gan ar kritiskiem brīžiem atsevišķu cilvēku un kopienas dzīvē, tad pilnīgi iespējams, ka kādi no tiem bijuši veltīti arī veselības atgūšanai un profilaksei.
Māls jau izsenis kalpojis arī kā dziedniecības līdzeklis. Māla aplikumi palīdz apdegumu, tūsku, sasitumu un citu ādas slimību ārstēšanai, savukārt mālūdens – iekšķīgo kaišu gadījumā. Viens no senākajiem traktātiem, kurā aprakstītas mālu ārstnieciskās īpašības, ir persiešu zinātnieka un dziednieka Avicennas darbs “Dabas vēsture”, kurš raksturojis mālu izmantošanu veselības uzlabošanai gan iekšķīgi, gan ārīgi. Senajās tradīcijās māli tika lietoti uzturā, lai kompensētu minerālelementu nepietiekamību organismā un neitralizētu paaugstinātu skābuma līmeni kuņģī. Tradīcijās, piemēram, minēta māla iekšķīga lietošana vēdera problēmu gadījumos: “Kad vēders sāp, tad jādzer sagrauzdētus mālus ar karstu ūdeni”.
Mālu maisījumi tika izmantoti aplikācijām un vannām, kas palīdzēja dermatoloģisku slimību gadījumos un atviegloja reimatisma sāpes. Ar mālu palīdzību iespējams aktivizēt imūno sistēmu, uzlabot vielmaiņu, absorbēt toksiskās vielas, paātrināt brūču un čūlu sadzīšanu.
Kosmētiskie māli pieejami visās varavīksnes krāsās. Kam tie domāti un kā tos vislabāk izmantot?
Baltais māls ir pats maigākais no visiem māliem, ideāli piemērots jutīgai ādai. Tas ir relaksējošs un atslābinošs, piemērots kairinātai, sausai un nobriedušai ādai. Šis ir mīksts māls ar mērenu uzsūkšanas spēju, kas piemērots visiem ādas tipiem. Maigi noloba atmirušās šūnas ādas virskārtā, padarot ādu maigu un gludu.
Rozā māls ir ideāli piemērots jutīgai ādai, ādai ar alerģijām. Tas ir arī nomierinošs, piemērots blāvai, nogurušai ādai. Rozā māls ir sens rožu mālu minerāls, maigā krāsā, ieteicams jutīgai ādai. Tas ir ideāli piemērots lietošanai minerālā un organiskā kosmētikā, sausajos šampūnos, sejas želejās (tīrīšanai un taukainības noņemšanai), šķidrās ziepēs, ziepju gabaliņos un maskās. Rozā māls dabīgi satur varu, selēnu, magniju, cinku un mangānu, kas palīdz ādai barot un uzturēt ādu veselīgu. Pateicoties sabalansētajam minerālu un ķīmiskajam sastāvam (krams, dzelzs, magnijs, kalcijs) rozā māls atjauno un stabilizē ādas šūnu darbību, bagātina tās ar normālai funkcionēšanai nepieciešamajiem mikroelementiem. Rozā māls ir dabīgs līdzeklis, kas tonizē un mīkstina ādu, attīra poras, balina, nostiepj ādu, likvidē atmirušās epitēlija šūnas un palīdz cīnīties ar pinnēm.
Zaļais
māls ir īpaši bagāts ar minerālvielām,
magniju, kalciju un fosforu. Tam ir dziedinošas, attīrošas un
nomierinošas īpašības, tas
samazina poras, normalizē tauku dziedzeru darbību, veicina asins
pieplūdi ādas virskārtai, izlīdzina, tonizē un atjauno ādu.
Zaļais māls ir piemērots
jauktas un taukainas ādas kopšanai.
Zaļais māls ir ļoti bagāts ar
minerālvielām (magniju, kalciju, kāliju, silīciju, mangānu,
varu, selēnu), derēs
visiem ādas tipiem, īpaši taukainai ādai. Regulāri lietojot,
zaļajiem māliem ir brīnumains kompensējošs efekts, tie uzsūc
lieko šķidrumu,
rūpīgi attīra, stimulē dabiskās aizsargspējas un atgriež ādai
veselīgu izskatu. Šie māli ir ideāli
piemēroti kosmētikas
sastāvam, piemēram, maskai, pīlingam, vannas produktiem,
matu kopšanai, pievienošanai krēmam. Zaļo
mālu maska sejai dara brīnumus – tā
veicina asins pieplūdi ādas virskārtā, stimulē šūnu
reģenerāciju, nostiepj ādu, atjauno sejas kontūru, efektīvi
mīkstina ādu, samazina grumbas, palīdz likvidēt pietūkumu un
sniedz ādai gludumu un tvirtumu.
Dzeltenais māls dabiski satur varu, selēnu, magniju, cinku un mangānu, kas palīdz barot un kopt ādu. Tam piemīt tādas pašas īpašības kā zaļajam mālam, taču tas ir paredzēts jutīgai ādai. Dziļi attīra poras un var lietot aknes un ādas problēmu gadījumos. Tas ir zeltaini dzeltens mālu minerāls, kas pēc būtības ir daudzfunkcionāls. Pētījums apstiprina dzelteno mālu labvēlīgo ietekmi uz matu kopšanu, atjaunojot bojātus matus. Pateicoties pretpiesārņojuma un detoksikācijas aktivitātei, tas darbojas kā aktīva barjera.
Sarkanais māls ir ideāli piemērots ādas detoksikācijai, mazina iekaisumu. Šis māls ar augstu dzelzs oksīdu saturu veicina šūnu atjaunošanos un padara to gaišāku. Tas arī palīdz ādai ar traucējošiem kapilāriem, rētām, sasitumiem. Atbrīvo acis no tumšajiem lokiem un “maisiņiem”, un šo mālu var lietot uz visa ķermeņa, kur ir ļenganas vietas. Šis ir skaists tumši sarkans mālu minerāls, kas bagāts ar trīsvērtīgo dzelzi (nav reaktīvs) un ar antioksidantu un detox aktivitāti. Tas ir ideāli piemērots lietošanai minerālā un organiskā kosmētikā, sausajos šampūnos, sejas želejās (tīrīšanai un taukainības noņemšanai), šķidrās ziepēs, ziepju gabaliņos un maskās. Māla sarkanajā dabīgā sastāvā ir varš, selēns, magnijs, cinks un mangāns, kas palīdz barot ādu un uzturēt to veselīgu.
Violetais māls ir skaists dabīgs purpura mālu minerāls, bagāts ar magniju un kāliju. Ideāli piemērots lietošanai minerālu un organiskajā kosmētikā, sausos šampūnos, sejas želejās (tīrīšanai un taukainības noņemšanai), šķidrās ziepēs, ziepju gabaliņos un maskās. Violetajos mālos dabīgi ir varš, selēns, magnijs, cinks un mangāns, kas palīdz barot ādu un uzturēt to veselīgu. Violetie māli ir lieliski piemēroti visiem ādas tipiem, arī normālai un sausai ādai, jo tie ir maigi, nesausinoši, ar lieliskām attīrošām un ādas toksīnus izvadošām īpašībām.
Zilais māls ir maigs un nesausinošs, tas piemērots visiem ādas tipiem, jo absorbē liekās taukvielas un netīrumus, mazina iekaisuma procesus un apsārtumu, uzlabo asisns cirkulāciju ādā un stimulē ādas dabiskos atjaunošanās procesus. Starp kosmētikajiem līdzekļiem, kurus radījusi pati daba, zilais māls ieņem īpašu vietu. Tas attīra poras, mīkstina un tonizē ādu, izlīdzina grumbas, balina pigmenta laukumus, baro un nostiprina matu saknes, uzlabo matu struktūru, cīnās pret matu izkrišanu, attīra no blaugznām. Tāpat zilais māls manāmi samazina celulīta pazīmes, aktivizē asinsapgādi, dāvā ādai gludumu un tvirtumu, kā arī noņem nogurumu un muskuļu sasprindzinājumu.
Melnais māls ir dabisks daudzfunkcionāls melnas krāsas māls. Lieliski piemērots vīriešu kosmētikai ar taukainību kontrolējošu un pretblaugznu iedarbību. To var izmantot arī kā pīlingu, sejas želejas sastāvā, šķidrajās ziepēs, ziepju gabaliņos, šampūnā taukainiem matiem un maskās. Melnais māls dabīgi satur varu, selēnu, magniju, cinku un mangānu, kas palīdz ādai barot un uzturēt ādu veselīgu. Melnajam mālam piemīt mitrinošas un tonizējošas īpašības – tas aktivizē vielmaiņas procesus šūnās, palīdz organismam atbrīvoties no šlakvielām, atjauno ādas šūnu funkcionēšanu un tauku dziedzeru darbību. Melnais māls ir viens no spēcīgākajiem dabīgajiem līdzekļiem cīņā ar celulītu un lieko svaru. Tas paātrina vielapmaiņas procesus, manāmi samazina celulītu, aktivizē detoksikācijas un tauku dedzināšanas procesus.
Vienkārši kosmētikas līdzekļi no māliem pagatavošanai mājās:
Maskas: vienkāršas maskas pagatavošanai izmanto mālus un ūdeni. Ūdens vietā var likt ziedūdeņus vai zāļu tējas, piemēram, pelašķu vai kumelīšu. Šādai maskai var pievienot medu, citrona sulu vai ābolu etiķi, tad tā būs īpaši piemērota taukainai ādai un pret pinnēm. Nobriedušai un sausai ādai ieteicams mālus jaukt ar gurķu vai burkānu sulu, biezpienu vai olīveļļu.
Mālu vanna: uz vienu vannu ieteicams izmantot 1/2 glāzi ar māliem. Uzreiz pēc vannas ieteicams nenosusināt ādu dvielī, bet ietīties dvielī un apgulties.
Matu mazgāšanai: sajauc mālus ar ūdeni, ziedūdeni vai tēju līdz izveidojas pasta. Uzklāj šo masu matos un kārtīgi iemasē. Patur 5 -10 minūtes un izmazgā.
Siltā komprese: sagatavo masku kā minēts iepriekš un uzklāj uz nepieciešamajām vietām (locītavas, muskuļi, kakls, piere, ausis utt.). Attiecīgo ķermeņa daļu ietin siltā, mitrā dvielī.
Māls pirtī: pirts procedūras laikā iesmērē ķermeni ar māliem. Veic pašmasāžu, ļaujot dziļāk un vairāk ādai izmantot mālos esošo mikro- un makroelementu iedarbību. Māli izlīdzina ādas nelīdzenumus un ļoti labi noņem nepatīkamus ķermeņa aromātus. Tie attīra ādu no šlakvielām un sārņiem. Regulāras šādas procedūtas (vismaz 1x nedēļā) mazinās arī celulītu.
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.